Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde kâin kent, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve muhteşem bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en okşayıcı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste nesil sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme kontak duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete nesil sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de bayağı popüler. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden okşayıcı 13 yeri sizin karınin listeledik. Eğer siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat düşünceınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk belde Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede belde meydan surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten istek alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve kere kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda belde meydan saf gaz deposundan binlerce yıldır çıkan alevler skolastik Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline keskinr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan başlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi defa dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 defa altından alevler saçferment devam fiyat. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi defa dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek karınin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde belde düzenır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında belde düzenır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda top sahiplik inşaatı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında yine değsoruntirilmiştir. önceki sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının belde aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin şimal cenahında ise çıkıntı halinde bir demir belde düzenır. Bu demirin sorunlevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki zaman boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında belde düzenıyor. Ayak tabanı Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren olmayan yegâne işaret olmasının yönı gün Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl nadir strüktürlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir cümle halinde esirgeme altına alınmıştır.

Antalya alanya transfer

antalya gezilecek yerler

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://cagrimerkezi.name.tr/ https://catalcamarangoz.name.tr/ https://zimpara.name.tr/ https://elazigotelleri.name.tr/ https://paravanblog.name.tr/ Heets
Puff Bar